Добре дошли в страната на Българското Соколарство, където традициите имат значение! 

Соколарството влезе в Европейския Парламент

Соколарство, Европейски Парламент, соколи, ястреби, орли, хищни, грабливи, птици

Соколари и колеги-ловци от 18 страни се събраха в Европейския Парламент в Брюксел, за да представят уникална изложба IAF и FACE (European Federation for Hunting and Conservation): 4000 ГОДИНИ ЛОВНО ИЗКУСТВО. Целта на събитието, съсояло се от 6 до 9 ноември т.г., бе да покаже международните културни аспекти на соколарството. С много вкус бяха подредени снимки, соколарско оборудване, инструменти, книги и исторически артефакти, които да покажат специфичните особености и красотата на изкуството, както и глобалния характер на древното културно наследство.

Изложбата бе шанс за соколарите да се срещнат с колегите ловци, другите природозащитници и най-вече законотворците в ЕС, а за членовете на Европейския Парламент това бе вълнуваща възможност не само да се запазнаят отблизо с това хилядолетно изкуство, но и да придобият по-широка информация за ползите от неговото упражняване.

 

Домакин на събитието бе Богдан Марцинкевич, член на ЕП. Всеки член на общо 742-та представители на ЕП бе поканен да посети четиридневната изложба. Тя бе уважена и от президента на Вътрешната Група за устойчив начин на ловуване към Европейския Парламент – г-жа Вероник Матиу, както и от други парламентарни представители, високопоставени членове на ЮНЕСКО, на националните мисии и посолства, НПО и ловни организации.


Френският и полският депутати от ЕП – Вероник Матиу и Богдан Марцинкевиц поднесоха встъпителни речи, а към тях се присъедини президентът на Съвета по култура и образование в ЕП – Дорис Пак, както и г-н Джовани Бана, вицепрезидент на FACE; главният секретар на FACE – Ангъс Мидълтън и президента на IAF – Франк Бонд.
Жак ван Гервен, уредник на музея Valkenwaard, показа занаятчийски направени качулки. Той представи кратък филм „Соколарството, нашето нематериално живо наследство” за основните контури на вече признатото от ЮНЕСКО соколарство.


Гостите с удоволствие си направиха снимки за спомен със соколи и ястреби, предоставени от белгийският соколарски клуб „Club Marie de Bourgogne”.

За първи път в историята на ЕП се дава разрешение броят на посетителите на изложба да превиши 50 души. Също за първи път представители на фауната бяха допуснати в сградата на Европейския Парламент. Това наистина изключително разрешение, дадено лично от президента на ЕП, е поредното доказателство за уважението, което съвременна Европа демонстрира към древното изкуство, вече разпознатото и от ЮНЕСКО като световно значимо нематериално културно наследство за човечеството.